Kryptonim HHhH

Zamachów na Hitlera było wiele. Żaden się nie udał, jednak niejeden z nich doczekał się ekranizacji. Najwyższym rangą oficerem III Rzeszy, który zginął w wyniku zamachu był uchodzący za prawą ręką Heinricha Himmlera – Reinhard Haydrich uchodzący za prawą rękę Heinricha Himmlera, protektor Czech i Moraw. O tym zamachu właśnie traktuje film Cedrica Jimeneza „Kryptonim HHhH”. Tak przynajmniej jest reklamowany. W rzeczywistości jednak film podzielony jest na dwie części. W pierwszej ukazana jest kariera Haydricha i ściśle z nią związane życie osobiste. Trudno się jednak dopatrzyć tutaj cech hitlerowca, które sprawiły, iż w strukturach SS zaszedł tak wysoko. Widać wyraźnie jedynie jak wiele ofiar kosztowało wprowadzanie w życie jego decyzji. Dopiero w drugiej części twórcy skupiają się na samym zamachu i na jego skutkach dla ludności cywilnej Czech.

I ten właśnie podział jest najsłabszą stroną filmu. Zdecydowanie wolałabym obejrzeć dwa filmy. Jeden, który byłby biografią Haydricha, pozwalającą zrozumieć co – poza poparciem zakochanej w nim kobiety – sprawiło, że zaszedł tak wysoko, że śmierć jego Himmler uznał za stratę większą niż przegrana bitwa. Drugi zaś opowiadający o samym zamachu, o kulisach podjęcia decyzji zabicia tego konkretnego hitlerowca, nieco bardziej dokładnie ukazujący przygotowania do zamachu, realia życia w okupowanych Czechach i wyjaśniający dlaczego Czesi niekoniecznie uważają ten epizod swojej historii za chwalebny. No dobrze, mogłabym nawet obejrzeć tylko jeden z tych filmów, nawet ten o zamachu nie musiałby wyjaśniać dlaczego Czesi się tym nie chwalą, wystarczyłoby, żeby twórcy zdecydowali się o czym tak naprawdę ma być obraz. A tak to obejrzałam film pokazujący trochę po łebkach karierę jednego z najważniejszych ludzi III Rzeszy i nieznacznie bardziej dokładnie zamach na niego. Czyli stanowczo za mało.

 

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s