O ludziach z pasją

Małżonek wrócił do pracy, Dzieci do przedszkola, więc Sarasti ma czas dla siebie. I tak na przykład dziś po odprowadzeniu Dzieci mogłam sobie poćwiczyć na wolnym powietrzu przez godzinę, nim pogoda stała się dla mnie zabójcza i poczytać przy okazji niektórych ćwiczeń. Natomiast po powrocie do domu mogłam zabrać się za symulowanie robienia porządków (bo przecież nie będę w takie upały prasować) w towarzystwie Leo DiCaprio jako Howarda Hughesa, czyli mówiąc po ludzku próbując uporządkować choć trochę walające się po całym pokoju papiery oglądałam film Martina Scorsese Aviator.

Nie wiem dlaczego kiedyś nie lubiłam Leonardo. Wiem, że zarówno do niego jak i do Kate Winslet zraziłam się przy okazji Titanica… co jest o tyle bez sensu, że rzeczonego filmu na oczy nie widziałam. Wystarczyło mi zobaczyć parę zdjęć i teledysk do piosenki Celine Dion, żeby zrazić się do odtwórców głównych ról. Zupełnie niepotrzebnie, dziś cenię oboje.  I w roli Hughesa DiCaprio był świetny. Zawsze zazdrościłam ludziom z pasją, którzy potrafili wszystko poświęcić dla te pasji. Sceny, w których Hughes mówi o projekcie jakiegoś samolotu i na bieżąco, bez planów, kartek, szkiców określa parametry a nawet szacuje koszty czy te, w tktórych metodycznie broni swoich racji przed organami rządowymi Stanów Zjednoczonych robią wrażenie. Nie wiem, jak to wyglądało w rzeczywistości – może w filmie było przerysowane a może to Hughes był jeszcze bardziej szalony, niemniej jednak patrzyłam i zazdrościłam. Oczywiście Scorsese pokazuje, jaką cenę musiał płacić awiator za wcielanie w życie swoich pasji, ale płacił je i nadal robił to, co kochał najbardziej.

Katharine Hepburn lubiłam zawsze. Widziałam kiedyś jej zdjęcia z młodości i ku mojemu zdumieniu ujrzała na nich piękną acz antypatyczną kobietę. Zdumienie wywołała we mnie ta druga cecha, bo na późniejszych fotografiach to była dojrzała, raczej interesująca niż piękna ale zdecydowanie sympatyczniejsza osoba. Cate Blanchett lubię. Podoba mi się też jej typ urody – może nieszczególnie piękna, ale potrafi wyglądać zjawiskowo. Potrafi też paskudnie. No i niestety, Blanchett w roli Hepburn zdecydowanie mi się nie podobała. Jakaś taka za chuda na twarzy i niekoniecznie podobna do oryginału. A może tylko do oryginału ze zdjęć? Filmów z Katharine Hepburn z okres sprzed Spencera Tracy nigdy nie widziałam, może gdybym widziała, to potrafiłabym dostrzec tę (podobno) wielką miłość Hughesa w Cate Blanchett. Co nie zmienia faktu, że rola dobrze zagrana i Oscar w pełni zasłużony (chyba, innych nominowanych nie widziałam, żeby porównać). Warto też było popatrzeć na Alana Aldę w roli tak odmiennej od Sokolego Oka z M.A.S.H.a i równie genialnie zagranej.

Film mnie zachwycił. Po prostu obejrzałam zrobiony i zagrany z pasją film o człowieku z pasją. Szkoda – z uwagi na jakość zdjęć – że oglądałam go na małym monitorze, któremu w dodatku siadają kolory. Szkoda też, że ja z podobną pasją nie umiałam zabrać się za porządkowanie papierów. Ani, niestety, za nic innego.

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „O ludziach z pasją

  1. chmurykultury pisze:

    Leonardo DiCaprio jest rewelacyjny! Uwielbiam filmy z nim, a Aviator jest jednym z niewielu, którego jeszcze nie obejrzałam, ale namawiać mnie nie trzeba, bo Leo jest w mojej trójce najlepszych aktorów.
    Często tak jest, że zabierając się za porządki, włączam film i…z porządków nici, jeśli oczywiście jest dobry.
    P.S. Titanic’a oglądałam już 21 razy 💜

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s