O dzieciach

Wszystkie dzieci nasze są, Borys, Wojtek, Małgosia, John…

Hmmm, jakby nie do końca zgadzam się ze słowami piosenki Majki Jeżowskiej. Nie poczuwam się do żadnego Borysa, Wojtka, Małgosi czy Dżona. Za to moje dzieci są moje. I mojego małżonka. No, ale żeby faktycznie żadne organa państwowe, samorządowe, społeczne czy inne nie chciały zmienić tego stanu rzeczy, należy się postarać, aby dzieci zdrowo się rozwijały. Zarówno fizycznie jak i psychicznie. Od tego pierwszego są lekarze, do których w razie konieczności je prowadzam. Od tego drugiego mają rodziców. A rodzice, (konkretnie matka) w razie wątpliwości mają poradniki. Albo antyporadniki. Takim właśnie antyporadnikiem jest (a w każdym razie tak sugeruje podtytuł) książka Hanny Nikodemskiej El Tairy Jak wyhodować potwora. Antyporadnik dla rodziców.

Autorka książki proponuje niezorientowanym lub zdezorientowanym rodzicom receptę na to, jak wyhodować własnego potwora, wystrzegając się błędów wychowawczych, które w nieunikniony sposób doprowadziłyby do wychowania dziecka na zdrowego, zrównoważonego emocjonalnie, prawego i samodzielnego człowieka. Sugestie umieszczone w antyporadniku zrodzone zostały w bólach osobistych doświadczeń autorki i grona jej znajomych, również hodowanych na potwory, niestety amatorsko, nieudolnie i w związku z tym niezbyt skutecznie, nad czym zarówno autorka, jak i jej przyjaciele oraz znajomi głęboko ubolewają.

Tyle omówienie zamieszczone na stronie wydawcy (Wydawnictwo Prószyńki i S-ka). Zachęcona taką reklamą zakupiłam rzeczony antyporadnik. W wersji elektronicznej, bo wolałam, żeby mi moje ewentualne przyszłe potwory nie rozczłonkowały książki jeszcze przed przeczytaniem. Pierwszym, co mi się nasunęło jeszcze w trakcie lektury było to, że blurb  wprowadza w błąd. Tytułowym antyporadnikiem jest bowiem tylko ostatni rozdział. Dobry, bo zawiera różne warianty hodowli, w zależności od tego kim i jacy są rodzice przyszłych potworów. Bo taka na przykład ja to powinnam się rozwieść od razu po urodzeniu dziecka i na dobranoc opowiadać maluszkowi o tym jakim to okropnym człowiekiem jest tatuś. Tatuś zaś powinien to samo opowiadać o mnie. Gdyby jednak współmałżonek okazał się być alkoholikiem, który pije, bije i wrzeszczy na dziecia z pretensją: tatuś na wódkę nie ma, a tobie się chleba zachciewa!?! – to w żadnym razie rozwodzić się nie powinnam. No, ale to tylko ostatni rozdział zawiera takie porady. Nim jednak do niego dojdziemy autorka ukazuje potencjalnym hodowcom całą galerię już odhodowanych potworów tudzież potworów w trakcie hodowli oraz opisuje genezę potwornienia dzieci. Czasem podaje także rady, jakich udzielała rodzicom, którzy ją o to poprosili. Tym, którzy do owych rad się zastosowali nawet udawało się przywrócić potwora rodzinie i społeczeństwu. Ci, którzy słuchać nie chcieli, nadal hodują potwory, a te potwornieją coraz bardziej. Wszystko to podane w lekkiej, czasem dowcipnej formie. Kiedy jednak się nad tym zastanowić, to jakoś tak mało do śmiechu się robi… Zakładając, że ktoś zechce się zastanawiać.

Duży nacisk kładzie Nikodemska w swoim antyporadniku na właściwe odżywianie dzieci. Nie, z książki nie dowiedziałam się wielu nowych rzeczy o tym, jak duży wpływ ma odżywianie na zdrowie psychofizyczne. O tym wiedziałam jeszcze na długo przed tym, nim zostałam kurą domową. Zaskoczeniem było dla mnie tylko, jak wielu ludzi nie ma w ogóle pojęcia o gotowaniu. Nawet najprostszych potraw. No, ale o gotowaniu to już traktować będzie następna książka, która czeka w kolejce do przeczytania…

Informacje o Jukka Sarasti

Pełnoetatowa kura domowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s